ABYCHOM NEZAPOMNĚLI…

09.12.2016 22:00

Georgi Markov. Bulharský občan. Chemik. Spisovatel. Manžel. Otec. Kritik komunistického systému. Po nuceném vystěhování do Londýna pracoval v BBC. V roce 1972 odsouzen v nepřítomnosti bulharským komunistickým režimem  na více než šest let vězení za spolupráci se zahraničními organizacemi vykonávajícími činnost proti Bulharské lidové republice. Zároveň byl „vymazán“ z bulharského veřejného života.
Pro bulharské komunistické představitele byl ale „stálou hrozbou“ Proto bylo rozhodnuto o jeho fyzické likvidaci.
Markov byl zavražděn v Londýně 11. září 1978. Bylo mu 49 let….
Se zaujetím posloucháme jeden z příběhů Antitotalitní čítanky, který nám velmi emotivně předčítá paní Zdeňka Žádníková, herečka Dejvického divadla v Praze.
Společně s paní Neelou Winkelmannovou z Platformy evropské paměti a svědomí  a panem Josefem Černohorským, členem Konfederace politických vězňů ČR k nám do školy přijeli představit projekt, který už několik let seznamuje středoškoláky s dobou, která přinášela tyto tragické příběhy.
V duchu se ptáme proč, nevěříme, že se něco podobného mohlo beztrestně dít a zároveň se nám vkládá otázka, zda se něco podobného nemůže opakovat i v současnosti.
Naše škola byla v letošním roce přizvána jako jediná střední škola v Plzeňském kraji k účasti na projektu pražské organizace Platforma evropské paměti a svědomí. Tato organizace v roce 2013 vydala mezinárodní čítanku určenou pro středoškoláky s názvem „Abychom nezapomněli. Výpověď o totalitě v Evropě“..
Knížka obsahuje třicet pozoruhodných životních příběhů lidí postižených totalitou ze šestnácti evropských zemí, doplněných fotografiemi, faksimilemi dokumentů, historickými úvody, mapkami a infoboxy. Na její přípravě se podílela dvacítka státních a nevládních institucí a organizací z patnácti evropských zemí. Jejím účelem je vzdělat dnešní mladou generaci o tragické totalitní minulosti Evropy a o důležitosti hájit základní lidská práva, svobody a demokratické hodnoty ve společnosti. Tato jedinečná publikace vyšla už v anglickém, německém a francouzském jazyce s podporou Evropské komise. Česká verze získala záštitu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.
Díky tomuto projektu tak do naší školní knihovny přibylo 10 publikací této knihy, které si mnozí z nás se zaujetím přečteme.
 

Mgr. Alena Kupková

—————

Zpět


Fotogalerie

Tato fotogalerie je prázdná.