Education. Drive. Internacionality. Students. Opportunity. Network.

17.03.2015 15:00

Jak naznačují začáteční písmena, projekt EDISON, který jsme realizovali na začátku března 2015 ve Střední škole Kralovice, spojuje mladé lidi odlišných kultur a národností, seznamuje je se zvyky a tradicemi v jiných zemích a snaží se prolomit mezikulturní bariéry.

Vizí projektu je tolerance a příznivé společenské soužití české společnosti s různými kulturami a národy, vše na základě porozumění a omezení předsudků a stereotypů. Díky multikulturní atmosféře vyvolané zahraničními stážisty se žáci učí nebát se odlišného a v neposlední řadě si zlepšují svou angličtinu.

Šestice stážistů, kteří přijeli z Mexika, Taiwanu, Ruska, Japonska, Brazílie a Ukrajiny, naše žáky doslova uchvátila. Jednalo se o vysokoškoláky, kteří v naší škole strávili týden od 2. do 6. března. Všichni navštěvovali výuku našich žáků a z připravených prezentací seznamovali nás Čechy se svými zeměmi. Snažili se nám přiblížit nejen geografické a kulturní zajímavosti, ale i kulturní a sociálně ekonomickou situaci. Naši žáci tak měli jedinečnou příležitost porovnat život v ČR s těmito zeměmi a procvičit si své znalosti angličtiny.

V průběhu pobytu jsme se i my snažili seznámit naše hosty s tím, jak se u nás žije. Zjistili jsme např., že rodilé obyvatelce Tokia se zdá život v Kralovicích poněkud „klidný“, temperamentní Lukas z Brazílie postrádal u nás pověstnou brazilskou karnevalovou pestrost a Mexičanka Laura se už těšila domů, protože naše zimní teploty se výrazně odlišují od příjemného středoamerického klimatu. Všichni jsme ale byli překvapeni výrazně optimistickým pohledem na svět u všech šesti studentů včetně Taiwanky Clio, Ukrajinky Marie a Rusky Natalie. Samozřejmě, že jsme s nimi navštívili i naše místní klenoty – renesanční kostel sv. Petra a Pavla a Muzeum a galerii severního Plzeňska v Mariánském Týnci. Zajímavostí pro ně byla návštěva v našich dílnách odborného výcviku, kde si prohlédli nejen moderní vybavení, ale měli možnost svézt se traktorem, což mnozí považovali za životní zážitek J.

Týden uběhl překvapivě rychle, ale všichni jsme si užili závěrečnou „Global Village“, kde stážisté prezentovali to nejzajímavější ze svých domovů.

Od nás ještě někteří zamířili na víkend do Vídně, ale pak už všichni směřovali domů, protože jejich letošní mise na českých školách skončila.

Nám nezbývá než poděkovat hostitelským rodinám za to, že stážisty přijaly na několik dnů mezi sebe a umožnily jim poznat život u nás i z této – osobní stránky. 

A už teď se těšíme, že nám zprostředkovatelská agentura AIESEC opět nabídne účast v tomto jedinečném projektu, v němž budeme mít příležitost poznat další zajímavé mladé lidi z celého světa.

 

Mgr. Alena Kupková

—————

Zpět


Fotogalerie

Tato fotogalerie je prázdná.